• 12 Posts
  • 248 Comments
Joined 2 years ago
cake
Cake day: November 29th, 2023

help-circle











  • Have you considered giving it away to your neighbors? That’s what I would do if I was given more cauliflower than I know what to do with. Consider that not everyone even has the means to make it to the food bank.

    And what if I don’t end up using the whole box if it’s going to rot away at the food bank anyways? I’d take the whole box if need be, and I’d eat as much as I physically can and try to give away the rest before it spoils. Literally all I’m hearing in this thread is “I don’t want to eat cauliflower because chicken wings taste better”.








  • That’s a bad comparison because it’s generally easier to scale up production lines than it is to increase university capacity.

    The most expensive part of product development is the R&D, because that’s where all the university grads go. Manufacturing, on the other hand, can often be automized, and generally only requires basic education. University educators, on the other hand, usually require at least a PhD, and class sizes are limited not only by the number of teaching staff, but also available classrooms, dorm rooms, and, depending on the subject, lab space, all of which is very expensive.